Despre alocația pentru tineri specialisti

27 iunie 2019 184

Bună! In cazul in care am lucrat ca profesor de baźă timp de 3 ani, aș putea să primesc alocatia ca tânar specialist in valoare de 120 mii lei? Anul acesta am finalizat Academia și am fost repartizată in câmpul muncii.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Ana.

Dacă ați fost încadrată într-o instituție de învățământ prin repartizare de către Ministerul Educației, Culturii și Cercetării, în mod normal ar trebui să beneficiați de indemnizație.

Vedeți toate condițiile acordării indemnizației în acest regulament: legis.md/cautare/getResults?doc_id=113849&lang=ro

9 iunie 2020