Despre concediul de maternitate

14 februarie 2018 97

Sunt insarcinata si nu sunt angajata, dar prietenul meu e angajat de la 1februarie oficial. Noi trebuie sa ne inscriem? Eu am 26 de saptamini de sarcina. Spuneti-mi, va rog, daca ne inscrim acuma, o sa-i dea concediul? Ori trebuie sa fim casatoriti oficial 6 luni?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Buna ziua Nina. Legislatia R.Moldova prevede plata indemnizatiei de maternitate sotiilor ce se afla la intretinerea sotilor, aceasta indemnizatie se acordă întegral la a 30-a săptămînă de sarcină, pe o perioadă de 126 zile calendaristice. În cazul înregistrării căsătoriei după producerea riscului asigurat (acordării concediului de maternitate), indemnizaţia de... mai detaliat maternitate se stabileşte soţiilor aflate la întreţinerea soţilor asiguraţi din data înregistrării căsătoriei şi pînă la expirarea concediului de maternitate. O conditie de baza pentru a beneficia de indemnizatia de maternitate ca fiind la intretinerea sotului este ca sotul dvs sa aiba stagiu total de cotizare de pînă la 3 ani sau cel puţin 9 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei producerii riscului asigurat sau datei naşterii copilului în cazul riscului asigurat creşterea copilului.

14 februarie 2018