Despre contractul intre parinti!

20 aprilie 2018 51

In contextul intrebarii mele anterioare (https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/cum-se-stabileste-pensia-alimentara-intertinere-pentru-un-copil-minor), atunci cand nu exista informatii despre veniturile salariale, inteleg ca minimul pensiei e legat de minimul de existenta de la BNS. Intreabarea mea e daca exista si un maxim sau e la totala discretie a judecatorului (desigur tinand cont de starea materiala, etc.)? Sau poate din practica cunoasteti careva limite maxime?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Nu există limite maxime, există doar un minim!!!
Discreția judecătorului se încadrează în prevederile legale!!!
Dacă nu există informație cu privire la veniturile pârâtului (de regulă o asemenea informație lipsește) atunci judecătorul se conduce de minimum de existență, dar și de probele prezentate care confirmă cheltuielile real suportate de către reclamant/ă, și... mai detaliat acestea justifică necesitatea încasării unei anumite sume.
Citiți acele linkuri unde se conține informația!!! Acolo este suficient de clar explicat cum se stabilește pensia!!!

În asemenea cazuri niciodată nu poți spune nimic cu certitudine, cum va proceda sau cum nu va proceda judecătorul, ce va lua în considerație și ce nu, aceasta este intima convingere a judecătorului, care trebuie să se prevaleze de suportul probatoriu prezent la dosar, dar și de interesul major al copilului.

De asemenea, părinții sunt în drept să încheie un contract autentificat notarial prin care stabilesc cuantumul pensiei de întreținere, modalitatea de achitare.

20 aprilie 2018