Despre cooperativa de constructie a garajurilor

6 februarie 2018 40

Ce acte necesare sunt pentru a ma separa de Cooperativa de constructie a garajurilor, avind un imobil, adica box cu anexa? Presedintele CCG imi cere anumite acte de prezentat, ca sa imi puna stampila si semnaturile necesare pentru a desparti anexa mea de teritoriul CCG. Multumesc mult!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Cu excepţia Statutului cooperativei, nu există reglementări ale legislaţiei privind separarea membrului cooperativei de cooperativă. Deci, trebuie să citiţi Statutul.
În orice caz, ar trebui să fiţi atenţi la ce drepturi obţineţi asupra terenului necesar amplasării boxei. Boxa nu este bun imobil, ci e bun mobil. Însă pentru a amplasa... mai detaliat permanent boxa, aveţi nevoie de un drept asupra terenului necesar. De asemenea, veţi avea nevoie de drept de acces la teritoriul cooperativei. S-ar putea pune problema participării la cheltuielile comune, cum ar fi cele de pază şi amenajare a teritoriului.
Deci, citiţi atent actele de separare de cooperativă şi analizaţi ce drepturi veţi avea după asta.

7 februarie 2018