Despre credit de consum

6 decembrie 2016 64

Am prokurat un laptop in 2015 si am beneficiat de un credit pe 24 luni! La un an dupa achitare am mers la compania de creditare si am depus o cerere sa mi se schimbe data achitarii ratei, deoarece nu prea ma aranja data si achitam penalitate pentru fiecare zi intirziere! Mi-au facut un alt contract, pe care cind l-am analizat, se primea nu stiu de ce ca am de achitat o suma mai mare decit in contractul precedent si penalitatea de intirziere era de acum mai mare! Mi-am facut conkluzia sa achit datoria conform noului contract, chiar in ziua intokmirii acestuia, ceea ce am si facut! Am primit bon fiscal cu suma achitata, iar acum primesc mesaje si sunete de avertizare ca trebuie sa platesc rata lunara !!! KUM PROCEDEZ??? Oare bonul fiscal pentru ce mi-au dat??? Merci Mult !!!

Jurist comments 1

Vadim Taigorba
  • Avocat

Bună seara, Andrian.

Din câte înțeleg din mesaj, ați primit bon fiscal din partea companiei de creditare în legătură cu achitarea ratei. Bonul fiscal reprezintă o confirmare a plății făcute în beneficiul companiei (și a încasării sumei de către companie). Prin urmare, compania de creditare nu vă poate obliga să achitați... mai detaliat aceeași rată de două ori. V-aș sugera să contactați compania de creditare și să le solicitați o explicație privind motivul din care continuă să vă sune/avertizeze. Ar putea fi o simplă neînțelegere.

În cazul în care compania de creditare totuși pretinde la o plată dublă, sugerez să vă adresați la Agenția pentru Protecția Consumatorilor (APC, http://consumator.gov.md/), care poate interzice astfel de acțiuni și aplica amenzi. În discuția cu APC, puteți face referire și la faptul că, la încheierea celui de-al doilea contract, compania de creditare nu și-a îndeplinit obligațiile de oferire a informațiilor precontractuale (conform art. 5 din Legea privind contractele de credit pentru consum, reprezentanții companiei erau obligați să vă informeze despre valoarea totală a creditului).

Mult succes!

12 decembrie 2016