Despre declararea nula a actelor procedurale si revizuirea procesului penal

20 mai 2017 63

Prin cerere suplimentara de recirs in anulare am solicitat declararea nula a actelor procedurale in temeiul art.251 si art.94 CPPRM, unde am invocat un sir de incalcari grave comise atit de OUP, kit si de instantele inferioare.
Prin Decizia Colegiului penal al CSJ a fost respins recursul in anulare ca neintemeiat, motivind faptul ca subiectele in cauza nu au fost expuse in instantele inferioare.
Intrebare: Care este procedura de declarare nula a actelor procedurale in cazul de fata? Ori acest fapt slujeste ca temei de revizuire a cauzei penale?
Va multumesk.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Doar revizuirea prin Procuratura competenta !
Insa aceste motive nu se incadreaza in temeiurile prevazute , or , incalcarile grave urmau a fi expuse in instantele inferioare !

23 mai 2017