Despre escroci online

5 februarie 2018 45

Buna ziua. Am nevoie de sfatul Dvs. Am primit zilele astea un mail cum ca o fata din America vrea sa-mi cumpere aparatul foto. Totul parea atit de adevarat incat asa am si facut si iata, dupa 2 saptamini am ramas si fara aparat foto si fara bani. Am adresa din SUA, dar dupa mail se pare ca e cineva din Nigeria. Ce pot sa fac?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Marina Bzovii
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Buna,
Urmeaza sa specificati daca ati efectuat tranzactia prin intermediul unei platforme sau ati expediat bunul drept urmare a discutiei purtate via email cu acel cumparator.

Unele platforme permit protejarea atit vinzatorului cit si a cumparatorului. Pe viitor va sugerez sa efectuati astfel de tranzactii doar prin intermediul acestor platforme... mai detaliat (ex. ebay.com).

In cazul dvs. ar fi foarte dificil sa atrageti la raspundere persoanele care v-au fraudat, din cauza elementului de extranietate, adica necesitatea implicarii autoritatilor din statele straine.
Puteti totusi sa incercati sa depuneti o plangere la politie, care ar putea initia o cauza penala conform art. 190 Cod Penal Escrocherie, insa soarta unui asemenea dosar va fi incerta pina cind nu va exista o conlucrare a autoritatilor din RM cu cele din statul unde a fost expediat bunul dvs.

12 februarie 2018