Despre evidenta somerilor in perioada platii ajutorului de șomaj

14 iunie 2017 27

Lunar somerii pusi le evidenta la Agentia Nationala a Ocuparii Fortei de Munca trebuie să semneze la raion. De asemenea ei trebuie sa se prezinte la târguri ale muncii, unde li se propun posturi de muncă.
- Dacă de exemplu nu ai semnat în luna Iunie, după cat timp au ei dreptul sa te scoata de la evidență si sa întrerupă ajutorul de somaj?
- Dacă nu te-ai prezentat la un singur târg al muncii, au dreptul ei ca imediat sa te scoată de la evidență si respectiv să întrerupă ajutorul de somaj?
As fi recunoscător dacă mi-ați spune ce lege anume să citesc ca să aflu mai multe detalii la tema dată.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar
15 iunie 2017