Despre fidejusiune

5 aprilie 2019 54

M-am ciocnit cu asa o situatie. Doua persoane fizice si-au imprumutat bani in baza unui contract. In calitate de fidejusor a fost stabilita o entitate juridica (srl). Ajunsi la perioada de scadenta, creditorul cere banii de la debitor. Ultimul nu are posibilitatea de a achita. Deci intervie fidejusorul. Pana aici e clar.
Problema este ca fidejusorul tot nu prea poate la ziua de azi achita. Intrebarea este daca e posibil in astfel de situatii ca organele de conducere a SRL fidejusor sa fie atrase la raspundere subsidiara la un moment dat?
Eu admit ca in procedura de insolvabilitate este posibil, dar vreau niste explicatii juridice, nefiind jurista si incercand doar sa inteleg din cele ce citesc. Multumesc.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Olga,

În cazul în care exista o hotărâre judecătorească definitivă ce a fost pusă în executare și aceasta nu se execută, indiferent de faptul că în procedura de executare există 3 debitori, aceasta oferă creditorului dreptul de a se adresa în instanța de insolvabilitate.
Astfel, dacă organele de conducere, contabilul... mai detaliat și/sau asociații nu întreprins masuri de a executa hotărârea sau timp de 30 zile nu depun cererea introductivă, iar deciziile acestora au determinat apariția stării de incapacitate de plată sau supraîndatorare a societății poate ducela atragerea la răspundere solidară subsidiara a acestora.

5 aprilie 2019

Buna Dle Igor,

Va multumesc pentru suport informational. De fapt pana la urma am ajuns si eu la concluzia aceasta, insa prin mesajul livrat, imi reconfirm interpretarea corecta avuta in minte.

Inca odata Va multumesc

9 aprilie 2019