Despre furt

30 iunie 2016 638

Cum se poate sa zici ca e contraventie, daca furtul este in valoare mai mica de 50.000 lei. Eu, dupa cite stiu, furtul e furt macar si in valoare de un leu? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Avocat

Sustragerea în proporţii mici (valoarea bunurilor sustrase nu depăşeşte 25 de unităţi convenţionale, adica 500 lei) din avutul proprietarului prin furt, însuşire, delapidare, abuz de serviciu sau escrocherie reprezinta contraventie (si nu infractiune) care se sanctioneaza conform art. 105 din Codul contraventional cu amendă de la 50 la 100 de... mai detaliat unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 40 la 60 de ore, sau cu arest contravenţional de pînă la 15 zile.

30 iunie 2016