Despre incaperea din subsolul blocul ce revine apartamentului

5 septembrie 2020 41

Buna ziua. Dupa ce am procurat apartamentul, vecinul mi-a declarat ca intre el si vanzatorul meu a fost o intelegere de schimb a incaperilor lor din subsol. Mai tarziu mi-a spus ca el a cumparat magazia vanzatorului meu si eu nu pot avea acces la ea. Exista vreo lege unde e prevazut clar ca spatiul din subsol aferent apartamentului poate fi vandut sau dat in chirie pe totdeauna de catre stapanul apartamentului? Intr-adevar revine persoanei si nu apartamentului?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
codul civil reglementează relațiile de vinzare/înstrăinare.
Daca invoca ca este proprietar cu acte in regulă, solicitati dovada, sa va prezinte un act ce confirma cuvintele ca e proprietar, contrar, subsolul este de uz comun, iar oricare înțelegere verbală, nu are valoare.

6 septembrie 2020