Despre inceputul termenului de privare a dreptului de a conduce

2 iulie 2017 376

Din ce moment este considerat inceputul termenului de privarea dreptului de a conduce, in cazul unei incheieri judecatoresti?

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Din momentul privarii de permis de conducere , fizic ! Multi confunda si cred ca termenul le curge chiar daca ei se ,,plimba" cu permisul in buzunar!

2 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Inceputul termenului de privare de dreptul de a conduce autovehicule este data stabilita in actul judecatoresc (Incheiere/Hotarire/Sentinta). Daca actul judecatoresc nu stabileste inceputul termenului, atunci acesta se considera data raminerii definitive a actului judecatoresc prin care a fost aplicata aceasta pedeapsa.

3 iulie 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

De consemnat, suplimentar la cele enuntate de colegii mei ca, daca pedeapsa sub forma privarii de dreptul de a conduce vehicule are natura penala atunci: 1. daca aceasta se aplica în calitate de pedeapsă complementară la amendă sau la munca neremunerată în folosul comunităţii, termenul ei se calculează de la... mai detaliat data rămînerii definitive a hotărîrii, iar 2. daca aceasta se aplica in calitate de pedeapsă complementară la închisoare, termenul ei se calculează dupa ispasirea pedepsei principale.

3 iulie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Ordinul MAI nr.45 prevede procedura , astfel fara proces-verbal de ridicare si pastrare a permisului emis de INP nu are loc inceputul termenului !

4 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

art. 429 alin. (7) Cod Contraventional: (7) În cazul unei contravenţii pentru care se prevede sancţiunea privării de dreptul de a conduce vehicule, agentul constatator ridică permisul de conducere pînă la pronunţarea hotărîrii judecătoreşti asupra cauzei, eliberînd conducătorului vehiculului un permis de conducere provizoriu.
Privarea de... mai detaliat dreptul de a conduce poate fi dispusa doar de instanta de judecata. De aceea si se elibereaza permis provizoriu, care iti da dreptul sa circuli pina ce instanta va hotari soarta acelui proces-verbal. Daca il admite, termenul se stabileste de judecator, in incheiere. El poate fi din data ridicarii, din data pronuntarii, sau din data devenirii definitive a hotaririi.
-----
Interpretari bazate pe lipsa de experienta si intelegere a normei juridice (Ordine inexistente, sau chiar daca exista, ele nu pot fi mai sus ca actul legislativ) - pot duce in eroare persoanele care isi cauta un raspuns la problemele pe care le au.
Succes!

5 iulie 2017