Despre legalitatea acţiunilor executorului judecătoresc

25 iunie 2017 75

Buna ziua, pe 21.06.2017 a fost dată în căutare, apoi reţinută unitatea de transport, care aparţinea unei persoane decedate la 28.01.2017, din cauza unei datorii a fiului, testement nu este, fiul în declaraţia de la notar în februarie 2017 a refuzat la moştenire în folosul mamei sale. Are drept executorul în acest caz sau este abuz? Vă mulţumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Proprietarul autoturismului este persoana decedata , iar certificatul de mostenitor legal urmeaza sa-l primeasca mama dupa refuzul la mostenire !
Actiunile executorului sunt ilegale , contestati incheierile sale in cadrul procedurii de executare in instanta de judecata !
Succese !

26 iunie 2017
Constantin Iosip
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Acțiunile executorului sunt ilegale.
Contestați acțiunile (încheierile) executorului în instanța de judecată.
Nu este în drept executorul să urmărească bunurile ca nu aparțin persoanei - debitor.
Automobilul în cauză a trecut în proprietatea mamei iar mama nu răspunde pentru datoriile fiului.

27 iunie 2017