Despre marimea pensiei alimentare in cazul salariilor in plic

14 iunie 2017 50

Care este marimea pensiei alimentare care urmeaza s-o achite tatal copilului in cazul cind el lucreaza pe 0.5 unitate, iar de facto primeste salariul in plic cu mult mai mare.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut,
Codul Familiei la art. 75 stabileşte foarte clar modalitatea de calculare a pensiei alimentare. Instanţa judecătorească poate să stabilească cuantumul pensiei de întreţinere într-o sumă bănească fixă plătită lunar sau, concomitent, într-o sumă bănească fixă şi sub forma unei cote din salariu şi/sau alte venituri. Mai mult decât atât, dacă... mai detaliat soţul plătitlor nu are venituri fixe, atunci se aplică aceeaşi formulă de mai sus:1/4 – pentru un copil, 1/3 – pentru 2 copii şi 1/2 – pentru 3 şi mai mulţi copii”.
Dacă puteţi proba că soţul plătitor are venituri neoficile mult mai mari, atunci prezentaţi în instanţă cecuri, plăţi, tranzacţii bancare în numele acestuia, etc., puteţi aduce şi martori care ar confirma acest fapt, iar instanța cu siguranță va obliga soțul plătitor la o achitarea unei pensii alimentare mai mari .

14 iunie 2017