Despre modalitate de divort

18 septembrie 2018 55

Nu mai suntem impreuna de mai bine de un an, dar de fiecare data cand urmeaza sa mergem la OSC sa divortam pe cale administrativa, sotul meu gaseste motiv sa nu sa se prezinte. Care ar fi o alta modalitate de divort, sa nu fiu nevoita sa mai comunic cu el si sa-l rog sa se prezinte? Nu avem bunuri de impartit. Am un copil pe care l-a infiat, dar vrea sa-si retraga paternitatea.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Elena
Legea spune că soții pot desface căsătoria la organul stării civile dacă nu există litigii cu privire la partajul bunurilor, determinarea domiciliului copilului minor, a pensiei de întreținere.
In cazul unor litigii sau dacă un soț nu vrea sa se prezinte urmează să vă adresați în instanța de judecată!
Solicitați urmatoarele:
1.... mai detaliat desfacerea casatoriei
2. Determinarea domiciliului copilului minor cu Dvs
3. Determinarea și încasarea pensiei de întreținere pentru copilul minor.

Cererea o depuneți la instanța de judecată din raza domiciliului dvs.

19 septembrie 2018