Despre modalitatile de incasare a datoriei bancare de catre executorul judecătoresc?

6 aprilie 2017 122

Are dreptul sa vina bancă cu executorul judecătoresc sa aplice sechestru pe bunuri fara a anunta prin scrisoare oficială si daca avem la mana o scrisoare de la executor judecătoresc ca s-a luat hotărîrea prin judecată ca datoria rămasă de la 01.01.2017 sa fie extrasă din salariul fidejusorului in marime de 20% pina la achitarea integrală a datoriei. N-am fost prezenți nici la o judecată.

Jurist comments 2

Levitschii Iurii
  • Jurisconsult

Bună ziua Oxana, speța nu este explicită. Vă recomand să dezvaluiți speța (conținutul hotarîrei judecății și scrisorii).

30 aprilie 2017
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Oxana, daca a fost intentata procedura de executare, atunci dumneavoastra in calitate de debitor trebuia sa fiti anuntati despre posibilitatea de executa hotarirea benevol (timp de 15 zile). Daca nu ati fost citati despre initierea procedurii de executare atunci puteti sa contestati acest viciu. Totusi, este recomandabil sa Va asigurati... mai detaliat ca executorul nu a respectat procedura. Poate fi situatia ca ati fost citata, dar nu ati dorit sa primiti citatia - in acest caz nu va puteti apara. Daca prin hotarire judecatoreasca a fost decis ca datoria sa fie incasata doar din contul fidejusorului (cite 20%), atunci executorul urmeaza sa execute hotarirea judecatoreasca in asa fel. Totusi, mie imi pare stranie situatia ca jjdecata a decis incasarea doar de la fidejusor, daca si dumneavoastra ati fost atrasa in judecata.

1 mai 2017