Despre mostenire

20 ianuarie 2018 93

Recent mi-a decedat sotul si am ramas sa cresc doi copii minori. Cind se afla in spital chiar cu o zi inainte de a deceda, era in reanimare si era inconstient, s-a facut de fratii lui mostenire, reiese ca nu pentru copiii si mine, ca altfel eram anuntata. Acum in casa in care locuiam impreuna s-au schimbat lacatile si nu putem sa luam macar lucrurile. Dati-ne un sfat cum pot apara interesele copiiilor mei, inca sunt minori si au nevoie de ajutor, va rog mult. Casa in care am locuit a fost primita de la parintii sotului prin mostenire, am trait acolo 13 ani, am acumulat si construit bunuri impreuna?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

În speţa descrisă de dvs fraţii pot moşteni pe soţul dvs doar dacă el le-a lăsat lor testament. Deci trebuie să verificaţi la notarul care desfăşoară procedura succesorală. Orice notar din Moldova vă va spune care notar anume desfăşoară procedura succesorală a soţului dvs.
În orice caz, soţul nu poate... mai detaliat complet dezmoşteni copii lui prin testament. Codul civil prevede aşa-numita "rezervă succesorală", este o moştenire minimă pe care legea o dictează pentru copiii minori ai defunctului. Deci notarul ar fi trebuit din oficiu să rezerveze o anumită cotă copiilor defunctului.
*
Dacă locuiţi legal în casă şi cineva a schimbat lăcăţile, chemaţi poliţia. Asta se numeşte SAMOVOLNICIE. Totodată, ocuparea ilegală a bunului imobil este infracţiune conform Codului penal.

20 ianuarie 2018
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Prima opțiune pe care o aveți, date fiind circumstanțele întocmirii testamentului (presupusă stare de inconștiență a sotului testator), este să contestați valabilitatea testamentului în nume propriu și al copiilor minori (în calitate de moștenitori legali). În primul rând, trebuie să aflați dacă a fost deschisă succesiunea și să depuneți la... mai detaliat notar o declarație de acceptare a succesiunii lăsate de soț, în nume propriu și al copiilor minori. Dacă presupusul testament lăsat de soț este declarat nul de instanța de judecată, atunci întreaga succesiune va fi moștenită de Dvs. și copiii minori. Chiar în cazul în care presupusul testament lăsat de soț este valabil, copiii Dvs. minori vor benefici, cel puțin, de rezerva succesorală care reprezintă nu mai puţin de jumătate din cota ce s-ar fi cuvenit fiecăruia din copii în caz de succesiune legală. Având în vedere complexitatea cazului descris, precum și necesitatea unor măsuri urgente pentru a vă asigura accesul la bunurile proprii și a conserva masa succesorală, vă sugerăm să căutați asistență juridică calificată.

20 ianuarie 2018