Despre moştenirea unei jumătăţi de gospodărie

13 iulie 2017 58

O familie de oameni nu au avut copii, soţia,care s-a îmbolnăvit grav, înaintea morţii a făcut testament pentru jumătatea ei de gospodărie şi terenul din jurul casei finei de cununie, soţul la fel a făcut testament aceleiaşi persoane. După decesul soţiei,soţul s-a răzgîndit. În cazul acesta fina a rămas cu testamentul pentru jumătate din gospodărie şi teren. Întrebare: Cînd fina poate intra în posesia bunurilor, măcar a terenului de lîngă casă, căci după decesul naşului, probabil va avea dreptul şi la jumătatea de casă.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Dacă vi s-a lăsat moştenire prin testament, iar testatorul a decedat, trebuie să depuneţi cerere de deschidere a procedurii succesorale la oricare notar din localitatea ultimului domiciliu al defunctului/testator. Adresaţi-vă la notar pentru detalii.

13 iulie 2017
  • Jurisconsult

In timp de jumătate de an din momentul decesului persoanei, persoana indicată in testament se adresează cu acesta la notar pt a deschide dosar succesoral. Trebuie de ținut cont, ca Moștenitor este și soțul supraviețuitor și dacă este inapt de munca, atunci indiferent ce este testat conform testamentului, el in... mai detaliat afara de 1/2 cota-parte din imobil mai are dreptul și la rezerva succesorala pe care o calculează notarul. Însă ceea ce va mosteni cel din testament va fi din întregul imobil atit din casa Cit și din terenul aferent, aceste bunuri sunt indivizibile. Succes

14 iulie 2017