Despre ocuparea ilegala a locului de parcare

27 februarie 2018 199

Am cumparat într-un bloc nou un loc de parcare prin investitii in constructii. Am facut achitarile, am inregistrat dreptul in Registrul bunurilor imobile. Dar locul de parcare l-a ocupat o persoana care pretinde ca are si el contract in forma scrisa si nu doreste sa-l elibereze. Este destul de violent. Ce trebuie sa fac? La care organ trebuie sa ma adresez?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În primul rând adresați-vă cu o cerere către ACC-ul care administrează blocul dvs locativ, acesta fiind pasibil de a deține informații cu privire la locul de parcare despre care vorbiți, totodată dvs puteți solicita un extras de la Registrul bunurilor imbolie (în prezent Agenția Servicii Publice) și să-l demonstrați... mai detaliat părții cu care sunteți în conflict, totodată să solicitați și dvs de la acest careva acte care ar confirma dreptul său de proprietate asupra locului de parcare, aceasta fiind o procedură amiabilă.

În caz de neînțelegeri în continuare, vă puteți adresa cu o plângere la poliție anexând toate dovezile iar acesta urmând a fi sancționat cel mai probabil pentru samavolnicie.

27 februarie 2018