Despre partajarea cotelor-parti din mostenire

28 ianuarie 2018 99

Buna ziua. Daca eu am devenit mostenitor al celorlalte cote-parti ale coproprietarilor (in urma decesului) si sunt in casatorie, aceste parti sunt parti de partajare in caz de divort?

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Potrivit Codului familiei, bunurile care au aparţinut fiecăruia dintre soţi până la încheierea căsătoriei, precum şi bunurile primite în dar și cele obţinute prin moştenire de către unul dintre soţi în timpul căsătoriei, sunt proprietate personală a fiecăruia dintre soţi. Prin urmare, bunurile obținute prin moștenire nu sunt proprietatea comună... mai detaliat a soților și nu vor fi partajate în caz de divorț.

28 ianuarie 2018