Despre procura

19 aprilie 2018 40

Am in posesie un automobil de marca VAZ 2107 prin procura generala. La moment este necesar de a transmite automobilul altei persoane prin alta procura. La notariat mi s-a spus ca operatiunea este imposibila, deoarece in pasaportul tehnic este indicata o persoana tutela si curatela. Este oare necesara invoirea acestei persoane care a implinit varsta majora.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua Iurie,
De fapt, procura niciodată nu a dat dreptulde a conduce un mijloc de transport străin. Mai mult ca atât, potrivit legii la ziua de astăzi nu este necesar să dețineți vreun act ce vă oferă dreptul de a conduce un mijloc de transport ce nu vă aparține.
Persoana... mai detaliat se poate afla sub tutelă sau curatelă nu doar din cauza că este minor, pot fi și alte motive.
Vorbiți cu proprietarul mijlocului de transport, întrucât doar proprietarul dispune de dreptul de dispoziție și poate decide ce face cu mijlocul său de transort.

20 aprilie 2018