Despre protectia copilului ?

25 iulie 2017 39

Am obtinut curatela asupra unui copil minor de 14 ani, al carui mamica a decedat in urma mai multor plagi de cutit aplicate de catre tatal acestuia. Fiind acuzat pentru omor si ulterior eliberat de la Spitalul de Psihiatrie, de citiva ani nu locuieste impreuna cu copilul si nu contribuie cu nimic la intretinerea acestuia. Care ar fi procedura de decadere a tatalui din drepturile parintesti, daca eu ca curatela nu am acest drept. Copilul sta la evidenta Directiei Asistenta Sociala din Criuleni, iar tatal are viza de domiciliu in Straseni. Multumesc !

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua Ira,

Trebuie să știi că Acţiunea privind decăderea din drepturile părinteşti poate fi pornită de celălalt părinte, tutorele copilului, autoritatea tutelară, ceea ce reiese că chiar dvs puteți iniția această procedură.

Codul familiei prevede expres la art. 67 motivele pentru care părintele poate fi decăzut din drepturile părintești, acestea fiind:

Părinţii... mai detaliat pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:
a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;
b) refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;
c) fac abuz de drepturile părinteşti;
d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;
e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;
f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;
g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi
h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.

Modalitatea decăderii și efectele sunt reglementate în art. 68-69 ( http://lex.justice.md/md/286119/ )

O zi bună !

25 iulie 2017