Despre revizuirea cauzei penale

19 mai 2017 58

Conform prevederilor art.458 alin.(3) p.3) CPP RM - revizuirea poate fi ceruta in cazul kind doua sau mai multe hotariri judecatoresti irevocabile nu se pot concilia. Intrebarea: Doua sau mai multe hotariri irevocabile pe un caz, sau pe diferite cazuri nu se pot concilia? Multumesk.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

În sensul avut în vedere de acest caz, hotărîrile irevocabile sunt inconciliabile atunci
cînd, prin conținutul și soluția dispusă se exclud reciproc. Este important să se rețină că este
posibil ca ambele hotărîri sau numai una dintre ele să fie greșite, dar se exclude categoric ca
ambele să conţină soluţia corectă.
Pentru declanşarea revizuirii... mai detaliat în acest caz, se cere existenţa a două sau mai multe hotărîri
pronunţate de instanţele penale care soluţionează fondul cauzei, care nu pot fi atacate în
acelaşi timp printr-o altă cale de atac şi se exclud reciproc şi dispoziţiile acestor hotărîri conţin
soluţii asupra ACELORASI FAPTE SI PERSOANE (de exemplu, pentru aceeași faptă, printr-o hotărîre un autor este condamnat iar printr-o altă hotărîre este achitat).
În acest caz vor fi supuse revizuirii toate hotărîrile inconciliabile.

20 mai 2017