Despre rezultatele tratamentului medical (longread)

1 iunie 2017 47

Sint inv.gr.2 (cu renichii) Am fost operat in Spitalul Republican m. Chisinau sectia ORL de medicul Antohii, la urechia stinga, auzul la 90% era pierdut. Am fost internat in spital cu trimitere de la med,de fam pe polita de asigurare.
La convorbirile innainte de operatie cu acest medic, am pus intrebarile:
1. Este sansa de a auzi ---- da este, ba chear poate la masa de operatie.
2. Aveti necesarele materiale pu aceasta operatie---: da suntem dotati cu tot ce trebuie pu aceasta operatie, nu e nevoie adaugator sa va faceti griji.
3. Operatia cum veti face prin ureche sau o sa interveniti separat prin alta cale---- asa cum urechea are gaura destul de largita vom interveni direct prin ea.
Am dat acordul, ca dupa operatie m-am pomenit, ca nu aud nici 1% din 90% ba mai mult ca atit la vreo 2-3 zile dupa operatie au intrat in palata vreo 7 medici instariti si mai putin instariti din ei, la care medicul care ma operat le lamurea problema si cum a facut operatia multe nu prea am inteles, nu cunosc termenii medicinali dar bine am auzit, cind lea explicat ruseste" Zalatal iz cego imel" adica mia schimbat tempanul din ce a avut, interventia a fost facuta nu prin ureche dar pe dupa ea, pana la urma m-am pomenit SURD Complet. Miracole nu sau intimplat. Am suferit mult. Medicul dupa esire din spital mi-a zis-ca acum totul e proaspat si nu poate sa vada ce e acolo si de ce? dar sa vin adaugator macar peste o jumatate de an cind se va cicatriza. Iam multamit doctorului si am asteptat, ca sa ne pomenim in alta belea.
Am venit exact peste jumatate de an dar regurile Spitalului intre timp sau schimbat si comportamentul doctorului este mai dur de cum am fost internat.
Va explic de ce? La intrare stau organele de paza si fara bon de casa nu poti intra la medic, am cerut sa fac legatura si mi-au oferit, i-am zis medicului, ca doar el mia zis chind sa vin la ce el mia raspuns, ca intelegeti tb.sa achitati 140 lei in casa si el o sa ne consulte asta e tot, vazindu-ma cineva ma sfatuit, sa plec la med de familie sa-mi dee trimitere si poate nu voi achita suma data. Ma-m bucurat enorm am obtinut trimiterea si povestea nu merge, macar-ca trimiterea era indicata la Sp,Republican, iaras din mila cineva din preajma ma sfatuiesc sa trec drumul si sa fac o vizita la Dispanserul lor, asa si am facut. Doctoreasa de la Dispanserul Republican ma examenat si la intrebarile puse de mine, cei cu urechea mea mia zis, toate aceste intrebari le discut cu medicul Antohii care ma operat, dar zic: Cum sa ajung? Ea ma inteles si a incercat sa ma ajute nu direct dar indirect, adica imi da o trimitere din partea ei + mia facut audeogramma si ca chind eu ma duc la proceduri la et,2 al Sp. Repub.sa pot intra dar de fapt ma voi ridica unde am nevoie.
Dupa shema aceasta fara plata am intilnit doctorul Antohii, ma examinat si mia zis, ca el nu crede audeogramma asta, iaca ne trimite la Sp. de copii Cotaga si sa facem o alta audeograma mai credibila, el sa inteles la telefon cu medica de la Sp. Cotaga si nia trimis, acolo mi-au facut audeogramma si mia zis so achit 160 lei, La ce eu m-am revoltat, ca doar doctorul asa a vrut, ca defapt eu o aveam proaspata, dar ea mia zis, daca nu o achitati eu la mana nu vo eliberez.
EU NUSTIU, CUM SA-MI CAUT DREPTATEA si nici nustiu cum sa procedez, deoarece la care doctor URL nu intreb, toti la el ma trimit. Eu de atunci de la operatie ma simt rau Imi tiue capul si am mari dureri de cap, mai ales la somn in timp de noapte, medicii ma trimit la ORL care mmia facut operatia. Eu nustiu, ce sa facut si de ce asa m-am pomenit, ca cu tilc pana la capat nu am inteles, ca cum amers vorba de la inceput nu corespunde de facto si rezultatul e nul.
Intrebarea mia de baza e: stiind, ca CNAS a achitat serviciile acordate, care ei le-au innaintat spre plata, dar cine pe mine azi ma intrebat LUCRUL A FOST INDEPLINIT? si ce consecinte sunt datorita acestui lucru, eu nu am raspuns? Poate cu ajutorul Dstra voi obtine. Cu multumiri anticipate.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Iurie,
Imi pare rau pentru experienta negativa pe care o traiti, dar problema dvs. fiind complexa trebuie sa incepeti cu pasi marunti.
Pentru inceput faceti niste adresari in forma scrisa catre institutiile medicale la care v-ati adresat.
La fel, sesizati si CNAS cu referire la calitatea serviciilor.
Puteti... mai detaliat pune si o plingere pe faptul ca ati fost dus in eroare cu referire la odul de efectuare a operatiei (prin canalul urechii, dar in fappt a avut loc o operatie invaziva cu taierea lobului urechii).
Nu pot sa ma pronunt referitor la calitatea lucrului medical, dar sigur dvs. urmeaza sa fiti tratat cu respect si sa fiti informat.

1 iunie 2017