Despre scutirea de impozitul pe bunurile imobiliare

13 iunie 2019 32

Vreau să știu dacă am eu dreptul la scutirea de impozitul pe bunurile imobiliare (6 ari de pământ într-o întovărășire pomicolă) pe motiv că sunt pensionară?
Vă mulțumesc frumos!

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Eugenia.

Art. 283, alin. (1), lit. h) din Codul fiscal prevede că persoanele de vârstă pensionară sunt scutite de impozitul pe bunurile imobiliare.

Totuși, alin. (2) specifică că persoanele de vârstă pensionară beneficiază de scutire de plata impozitului pe bunurile imobiliare:
- pentru obiectele impunerii cu destinaţie locativă, unde acestea şi-au înregistrat... mai detaliat domiciliul (în lipsa domiciliului − reşedinţa), în limita valorii (costului) stabilite de autoritatea administraţiei publice locale;
- pentru terenurile neevaluate de către organele cadastrale teritoriale care sunt ocupate de locuințe;
- pentru loturile de pământ de pe lângă casă (inclusiv terenurile atribuite de către autorităţile administraţiei publice locale ca loturi de pământ de pe lângă casă şi distribuite în extravilan din cauza insuficienţei de terenuri în intravilan).

Prin urmare, dacă terenurile dumneavoastră se încadrează în categoriile enumerate mai sus, atunci aveți dreptul la scutire.

Vedeți art. 283 și 284 din Codul fiscal, poate vă încadrați în altă categorie de persoane scutite: http://www.legis.md/cautare/rezultate/117029

24 septembrie 2019