Despre urmarirea incasarii prejudiciului cauzat, recunoscut intr-o cauza penala

20 mai 2017 40

Am fost recunoscut culpabil de savirsirea unei infractiuni cu cauzare de prejudiciu. Respectiv si actiunea civila in cauza penala respectiva a fost admisa.
In Titlul de executare privind incasarea prejudiciului cauzat, figurez doar eu.
Dupa emiterea Titlului executoriu sus-descris, am divortat si prin Hotarire Judecatoreasca intrata in vigoare a fost partjata averea 50/50.
Partea vatamata recunoscuta in cauza penala sus-descrisa a solicitat revizuirea desfacerii casatoriei si partajarii averii acumulate in timpul casniciei, in urma careia instanta a respins cererea de revizuire.
Intrebarea: Are dreptul partea vatamata recunoscuta in cauza penala sus-descrisa sa urmareasca bunurile fostei sotii (pentru recuperarea prejudiciului cauzat) recunoscute prin Hotarire Judecatoreasca de desfacere a casstoriei, luind in consideratie ca bunurile sunt proprietate comuna care nu pot fi divizate (domiciliu, lot de teren etc.)?
Va multumesk.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Are dreptul, numai în cazul în care se probează faptul că bunurile separate au fost obținute în rezultatul acțiunii infracționale și fosta Dvs. a beneficiat nemijlocit de ele.

21 mai 2017