Detalii despre un contract semnat cu o instituție de învățământ

26 iulie 2018 46

Sunt student la colegiul de medicina Ungheni, la buget, am terminat anul 3 de studii si doresc sa plec la o alta instituție de studii in Romania si cei de la colegiul sustin ca trebuie sa intorc toate cheltuielile care s-au facut timp de trei ani (taxa de studii). Este corect aceasta? In contract se sustine ca se intorc banii doar in cazul exmatriculării nu si in cazul transferului la o instituție din alt domeniu.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,
Baza legală este contractul, alfel urmează a fi studiat amănunțit de mai multe ori pentru a nu scăpa ceva din vedere.
Totuși dacă situația este așa cum ați menționat, iat restiturea de careva sume se aplică foar în cazul exmatriculării, nu aveți motive de a vă face griji și efectuați transferul.
Atenție... mai detaliat maximă la contract

27 iulie 2018