Detalii procura

10 iulie 2018 47

Buna seara! Ma ajutati si pe mine va rog sa inteleg unele detalii despre procura autentificata la notar. In cate exemplare se intocmeste procura? Daca intocmesc o procura, mie mi se cuvine vreun exemplar? Cum pot afla ca o procura inca mai este valabila sau nu (in caz ca nu a fost indicata data expirarii procurii)? Ma pot adresa undeva pentru a vedea detaliile procurii (inafara de mandator)? Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
De regulă procura se întocmește în doua exemplare. Un exemplar notarul îl păstrează, iar celălalt se transmite persoanei care eliberează procura.
Adresați-vă la notarul la care ați fost pentru a elibera procura.
Codul civil al RM prevede:
AArticolul 254. Termenul procurii
(1) Procura se eliberează pe un termen de... mai detaliat cel mult 3 ani. Dacă termenul nu este indicat în procură, ea este valabilă timp de un an de la data întocmirii.
(2) Este nulă procura în care nu este indicată data întocmirii.
(3) Procura eliberată pentru încheierea unor acte juridice în afara Republicii Moldova şi autentificată notarial este valabilă pînă la anularea ei de către persoana care a eliberat-o.a

10 iulie 2018