Dețin doar permis provizoriu

14 august 2020 305

Pot conduce singura cu permis provizoriu?

Jurist comments 1

Cătălina Bîrsanu
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua Ruxanda,

Conform Regulamentului privind modul de pregătire și calificare a conducătorilor de autovehicule, precum şi condiţiile de admitere a acestora la trafic candidaţilor care au promovat examenul de calificare li se eliberează, la solicitarea acestora, fişa deţinătorului permisului de conducere de modelul stabilit, iar pe perioada confecţionării permisului de... mai detaliat conducere mecanolizibil - un permis de conducere provizoriu.

Întrucât Dvs ați promovat examenul, cu ajutorul permisului provizoriu deja puteți conduce autovehiculul.

Mult succes!

15 august 2020