Detinerea unui cont bancar in strainatate

23 iulie 2018 35

Salut. Detin un cont bancar in strainatate de mai mult timp. Nu stiam ca este necesara o autorizatie din partea BNM. Care sunt sanciunile prevazute de lege in acesta situatie, si eventual daca poate duce la blocarea soldurilor bancare din strainatate si/sau alte penalitati?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

În mod normal BNM nu are jurisdicție peste hotare. Cel mai bine ar fi să închideți contul de peste hotare și apoi să cereți autorizație de la BNM.

25 iulie 2018