Devamarea marfii, inclusiv si vama Tiraspol

8 iunie 2017 87

1.Ce plati se achita la devamare marfii ca persoana fizica pina la 300 euro?
2.La vama Tiraspol se aplica aceleasi legi de devamare, sau care-i procedura?
Va multumesc mult!

Jurist comments 4

Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Serviciul vamal al RM va obliga sa declarati si sa devamati marfa daca valoarea acesteia depaseste 300 euro! Procedurile sunt aceleasi luind in consideratie prezenta Serviciului Vamal la frontierele cu Regiunea Transnistreana !
detalii pe : www.customs.gov.md

9 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

NI EXISTĂ FRONTIERA CU ASA NUMITA TRANSNISTRIE. NU EXISTĂ VAMA TIRASPOL!

9 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
11 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

1. Lista respectiva la care se face trimitere mai sus cuprinde Lista posturilor vamale, dar nu Lista punctelor de trecere a frontierei de stat.
2. Tiraspol sau Bender nu sunt incluse in cea Lista.
3. Lista se refera doar la vinieta.
4. Vama Tiraspol, Bender, sau oice alte porcarii de institutii auto-proclamate... mai detaliat - nu exista din punct de vedere juridic .

11 iunie 2017