Devamarea masinii in perioada starii de urgență

1 aprilie 2020 181

Buna ziua. Noi am adus in tara o masina din Finlanda la sfârșitul lunii decembrie. Termenul de aflare pe teritoriul Republicii Moldova este de 6 luni si expira la sfarsitul lunii mai. Masina este adusă de sotul meu, care acum este plecat si nu poate reveni din cauza Covid-19. Ce riscam si cum procedam in situatia data, daca nu reusim sa o devamam pana la sfarsitul lunii mai? Va rog mult sa ma ajutati. Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
O solutie poate fi ca sotul sa va faca o procura pe numele Dvs pentru a intreprinde actiunile necesare.
Sau incercati sa angajati un broker vamal.

30 aprilie 2020