Dezicerea de drepturi parintesti

11 iunie 2020 263

Buna ziua. Fostul sot doreste ca sa se dezica de drepturi parintesti (avem un copil de 1 an si 9 luni), dar nu doreste sa participe la judecata. Spune sa mergem la notar pentru a scrie o cerere de renuntare. Aceasta cerere este valabila pentru a perfecta mai departe actele? Sau totusi e nevoie sa mergem la judecata?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Nu există principiul dat, urmeaza a fi decazut din drepturile părintești, asta e solutia, insa tine doar de judecată, iar la caz ar fi mai bine sa fie lipsa.
Procedura este anevoiasa si urmeaza a fi luate in calcul mai multe subtilitati.
Declaratia la notar nu are valoate, ba chiar nici un... mai detaliat notar nu o va intocmi si utentifica.

12 iunie 2020