Dezmembrarea automobilului cu numere straine

14 aprilie 2023 132

Buna ziua. Detin un automobil cu numere britanice si volanul pe dreapta. Daca il dau la dezmembrare, exista vreun risc ca cei de la dezmembrare sa schimbe volanul si alte detalii dupa care sa-i puna alte numere (moldovenezti) si sa scoata vehiculul de vanzare? Legal ei pot face asta?

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dumneavoastră dacă ați importat un asemenea automobil, trebuie să achitați drepturile de import (devamare)
În caz că nu ați achitat aceste drepturi, trebuie să scoateți automobilul de pe teritoriul RM.
Dacă îl dați la dezmembrare, iar el rămîne înregistrat după dumneavoastră veți fi obligat să achitați drepturile de import.

În cazul cînd... mai detaliat acest automobil va fi reutilat și s-ar dori legalizarea lui în MD cumpărătorii vor trebui să prezinte acte ce confirmă dreptul de proprietate a acestui automobil și documentele vamale de import.

14 aprilie 2023

multumesc

14 aprilie 2023

Domnul Serghei, iar daca vehiculul este grav accidentat si dat la metal uzat, in cazul dat iarasi se plateste acest drept de import? Si daca eu, ca proprietar, imi pierd viata, acest vehicul nu poate fi transmis prin mostenire familiei apropriate. Pentru ca in cazul acestei plati se cere o... mai detaliat suma mai mare decit costul vehiculului, si se incalca intr-un fel drepturile omului, nu pare a fi o lege organica sau cum i se mai zice.

18 aprilie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Dacă automobilul a intrat integru (ne avariat) pe teritoriul RM, trebuie sau de achitat drepturile de import sau de scos de pe teritoriul RM. Chiar dacă a fost avariat sau dezmembrat.

18 aprilie 2023

Multumesc.

18 aprilie 2023