Dezmembrări mașini cu numere străine

6 mai 2020 483

Dacă vreau sa introduc o mașină cu numere străine în MD pentru dezmembrări, am nevoie de un certificat pentru punctul vamal, ca să fie scoasa de la evidenta?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Mașina introdusa in țară va fi sub control vamal, iar legislația în domeniu interzice dezmembrarea auto ne devamate aflate sun control, acestea urmînd a fi scoase de pe teritoriu MD pină la finisarea perioadei pe tru care a fost admisă. Pentru dezmembrare e necesar să achitați taxele de import, contrar... mai detaliat riscați amenda cît și plată contravalorii auto, cost estimat de serviciul vamal.

6 mai 2020