Dezmoștenire

14 decembrie 2021 74

Buna ziua. Bunica (82 ani) a facut documente pe fratele sau ca in caz de deces sa-i rămână lui vila cu intelegerea ca el sa aiba grija de ea. Fratele ei s-a dezis sa mai aiba grija de ea. Poate bunica sa-l dezmosteniasca ?

Jurist comments 3

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Da, desigur că poate, este necesar să rezoluționeze contractul de înstrăinare cu condiția întreținerii pe viață.

15 decembrie 2021
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

În cazul în care e vorba de testament, merge la notarul care l-a întocmit și solicită anularea acestuia

15 decembrie 2021
Nicolae Marian
  • Avocat

Da poate.

21 decembrie 2021