Diferenta intre divortul pronuntat la starea civila si in instanta de judecata

12 noiembrie 2019 232

Cum se imparte averea dupa acordul de divort la starea civila?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Olga Turcan
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua, deci există două căi de a împărți "averea" între soți.

1. Pe cale amiabilă - aceasta presupune că soții ajung la comun acord despre modul în care vor partaja bunurile. Mergeți la un notar și includeți toate acestea într-un contract. Întocmiți o lista în care specificați concret ce bunuri... mai detaliat aveți și felul cum doriți sa le împărțiți. Această procedură este mult mai favorabilă pentru soți, economisind timp și surse finaciare.

2.Prin intermediul Instanței de Judecată. Această procedură este mai complexă. În cazul cînd nu ajungeți la o înțelegere vă adresați cu o cerere în instanța de judecată cu privire la împărțire bunurilor proprietate comună în devălmășie a soților după desfacerea căsătoriei și deja instanța va decide felul cum vor fi împărțite bunurile. Instanța neapărat va ține cont și de interesele copiilor minor(daca sunt) și de multe alte momente. În acest caz cu siguranță aveți nevoie de serviciile unui avocat pentru a primi ceea ce vi se cuvine. La fel este foarte important să cunoasteți faptul că în cazul unui partaj se va ține cont nu doar de bunurile pe care le doriți să le împărțiți dar și de datoriile acumulate pe perioada casătoriei. Totodată daca soții au avut careva "sume depuse la bancă"(pe numele unui dintre soți) în scopul cărorva economii sau necesități personale, acest fapt nu înseamnă că titularul contului (pe numele cui sunt puși banii) este și proprietar. Avînd în vedere prevederele Codului Familie, această sumă la fel este împărțită între soți.

12 noiembrie 2019