Dificultati la restituirea creditului

6 iunie 2017 146

Am luat credit, achitam lunar regulat. Acum trei luni mi-a fost putin mai greu, eu am sunat la ei, i-am prentimpinat ca sunt in greutati, au zis ca m-au inteles, peste un timp m-a telefonat o doamna si cu voce rece mi-a zis ca trebuie sa achit tot, caci de nu - ma dau in judecata. Cum sa ies din asa situatie?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Diana, daca nu aveti o intelegere in scris cu banca despre modificarea conditiilor de achitare atunci o discutie telefonica nu Va poate servi ca dovada ca ati modificat contractul de credit. Din punct de vedere formal, banca are dreptul sa ceara plata la termenele stabilite in contract. Daca nu achitati... mai detaliat la timp o rata atunci, de regula, banca are dreptul sa solicite achitarea intregii sume anticipat si sa se adreseze in judecata.
Din perspectiva practica, cred ca ar fi mai bine sa mergeti la banca si sa discutati cu persoana responsabila despre stabilirea unui grafic de achitare ajustat (doamna care v-a sunat putea sa fie doar un executor, fara sa aiba imputerniciri de decizie si negociere).

6 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Suplimentar : negociati contractul si modalitatile de plata , cit mai rapid , penalitate vor ,,dubla" suma foarte repede !

7 iunie 2017