Difuzarea unor poze ”intime” (falsificate) ale unei profesoare

5 februarie 2024 3

Bună ziua. Sunt profesoară și azi am aflat ca 2 elevi din instituția în care predau au falsificat cu ajutorul unui program o poză ”intimă” de a mea. Mai exact, au luat de pe Facebook o poză de a mea și au adăugat capul meu la un corp de fată absolut goală. Au contribuit 2 elevi, unul a creat poza, iar celălalt a distribuit-o mai multor elevi, care la rândul lor au trimis-o/arătat-o mai departe. Elevii în cauză au +/- 14 ani. Am depus plângere la poliție, care a redirecționat-o la procuratură. Cum mă pot apăra în această situație și ce pot face pentru a-i pedepsi pe elevii vizați și/sau pe părinți?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Răspunderea contravențională apare de la vârsta de 18 ani.
(3) În cazul minorului care a săvîrşit o faptă ce se încadrează în dispoziţia normei din partea specială a cărţii întîi, agentul constatator, procurorul sau instanţa de judecată expediază materialele cauzei contravenţionale autorităţii administraţiei publice locale pentru problemele minorilor.
Părinții... mai detaliat trebuia să ia măsuri și să repare prejudiciul cauzat (prejudiciul moral).

6 februarie 2024
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, îmi pare rău de cele întâmplate.
O soluție la caz este ca să înaintați o cerere de chemare în judecată pe defăimarea (răspândirea informațiilor false care lezează onoarea, demnitatea și/sau reputația profesională) împotriva părinților copiilor (art. 2008, 2009 Cod Civil), solicitați exprimarea scuzelor și/sau repararea prejudiciului moral și... mai detaliat material cauzat prin defăimare.
Înainte de a înainta cererea de chemare în judecată este necesar să respectați procedura prealabilă. Astfel, înaintați o cerere prealabilă prin care puteți solicita exprimarea scuzelor și compensarea prejudiciului cauzat.
La fel, dacă vă decideți să mergeți inclusiv pe acest mijloc de apărare a drepturilor și intereselor Dvs, trebuie să vă asigurați că sunt respectate termenele de decădere prevăzute în Legea nr. 64/2010 cu privire la libertatea de exprimare.

6 februarie 2024