Din cauza neachitării creditului, creditorii m-au dat în judecată

13 octombrie 2020 252

Din cauza neachitării creditului, creditorii m-au dat în judecată, Este hotărârea primei instanţe. Am atacat-o la Curtea de Apel printro cerere de apel nemotivat. Am primit răspuns că nu se dă curs pentru că n-am achitat taxa de stat şi nu am depus apel motivat. Mi s-a dat termen de 10 zile pentru rectificare. Sunt într-o situaţie financiară foarte grea, nu am bani nici să plătesc taxa de stat și nici pentru avocat care să scrie apel motivat. Va ajuta ceva dacă scriu la Curtea de Apel că nu am bani pentru a plăti taxa de stat şi că vreu să fiu prezent la şedinţă şi să motivez de ce nu sunt de acord cu hotărârea primei instanţe?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Cererea de apel motivat urmează să o scriți pentru a face cunoștință atît instanța cît și partea adversa cu dezacordul dvs totodată dvs puteți solicită în cererea de apel scutirea de la taxa de stat pentru motivele existente, adică urmează să argumentați dificultatea în care va aflați cît și... mai detaliat să o probați.

În atare circumstanțe aveți posibilitatea să vă angajați și un avocat gratuit de la stat.

13 octombrie 2020