Din ce se calculeaza pensia alimentara?

26 aprilie 2024 3

Buna ziua. Cat timp am lucrat, achitam pensia alimentara pentru un copil minor in marime de 1/4 din salariu (aproximativ 2.000 lei). De jumatate de an nu mai lucrez, dar continui sa achit tot aceeasi suma. Executorul spune ca nu achit corect si sustine ca trebuie sa achit 1/4 din salariul mediu pe economie, care in prezent constituie 13.700 lei. Pot cere sa achit pensia calculata din cuantumul minimului de existenta, sau din salariul minim pe economie, ori sa raman la suma achitata in prezent? Exista obligatia sa achit pornind de la salariul mediu pe economie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna dl. Ion, instanța a decis să die achitat în mărime de 1/4, altă decicizie nu este. Executorul are o decizie să incaseze cu cât mai mult, lasă el să se adreseze în judecară și să modifice incasarea în baza salariul mediul pe economie, care constituie 13 700 lei.

26 aprilie 2024