Din greseala contabilului unui angajat nu i sau platit 8 zile de concediu de odihna anual pentru anul 2016

9 octombrie 2017 44

Anul acesta 2017, la cererea angajatului, contabilul ia facut recalcul pentru 8 zile de concediu de odihna neachitate in 2016. Angajatul nu este de acord cu recalculul spunind ca trebuia sa i se achite un procent oarecare pentru neachitare a celor 8 zile de concediu. Si asteapta raspuns oficial din partea conducerii intitutiei.Ce raspuns in cazul dat din punct de vedere juridic ar trebui sa fie si daca un conducator trebuie sa dea astfel de raspunsuri angajatilor.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Vedeti art. 330 alin. (2) din Codul muncii
http://lex.justice.md/md/326757/
Incercati sa gasiti o solutie amiabila cu angajatul.

10 octombrie 2017