Dintr-un concediu de maternitate in altul

19 mai 2017 393

Pot primi indemnizatia unica si lunara, fiind deja in concediu de maternitate cu primul copil pina in 2019? Pot pierde locul de munca in caz ca sunt angajata pe un termen determinat in locul persoanei care la fel este in concediu de maternitate pina in 2018 si posibil nu va mai reveni la serviciu, la moment este angajata o a treia persoana pe acest loc de munca.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Jurisconsult

Bună seara, Angela. Dvs probabil ati avut în vedere că beneficiați de concediul parţial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani (concediul de maternitate se acortă prenatal 70 zile și postnatal 56 zile). Prin urmare contractul dvs de muncă a fost suspendat, deaceea conform art.83 alin. (3)... mai detaliat Contractul individual de muncă pe durată determinată încheiat pentru perioada îndeplinirii obligaţiilor de muncă ale salariatului al cărui contract individual de muncă este suspendat sau care se află în concediul respectiv (art.55 lit.a)) încetează în ziua reîntoarcerii acestui salariat la lucru. Referitor la indemnizații veți benificia conform legii http://lex.justice.md/document_rom.php?id=FA845B95:C0C94885

20 mai 2017