Director cu contract prestari servicii

25 iunie 2018 90

Buna ziua. Are dreptul un director de institutie publica salarizat pe 0,75 salariu sa aiba incheiat un contract de prestari servicii, pe langa contractul de baza. Unde este reglementat / stipulat (legi, hotarari etc.). Multumim anticipat.

Jurist comments 1

Marina Bzovii
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

În dependență de statutul persoanei în cauză, pot exista incompatibilități, spre exemplu dacă are statut de funcționar public:vedeți Art. 25 http://lex.justice.md/md/330050/ . Desigur că Legea cu privire la conflictul de interese va fi aplicabilă deasemenea. Totuși ar fi bine să aflați cu exactitate statutul persoanei, iar detaliile ce țin de... mai detaliat incompatibilități ar putea fi reflectate în contractul individual de muncă sau în Regulamentul Intern al instituției.

5 iulie 2018