Discreditată în public

25 ianuarie 2018 55

Bună ziua. În spațiul online au apărut informații denigratoare despre mine, în care a fost menționat și numele, dar și au fost publicate poze cu mine. Cum să demonstrez că informațiile sunt false și pot să-l dau în judecată pe cel care a făcut publice aceste informații?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Procedura pentru examinarea acestor acțiuni în justiție este foarte strictă, principiul fiind protecția libertății de exprimare și doar excepțional protecția onoarei și demnității persoanei.
Trebuie să citiți Legea privind libertatea de exprimare ( http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=335145&lang=1 ).

Mai întâi trebuie să îi adresați persoanei responsabile o așa-numită „cerere prealabilă” conform potrivit art. 15. ... mai detaliat Pentru asta aveți doar 20 de zile din momentul când ați văzut postarea.
Al doilea pas este adresarea în judecată pentru care aveți, conform art. 17, doar 30 de zile.
Dacă scăpați acest termen, nu vă mai puteți apăra drepturile.

27 ianuarie 2018