Distanta de parcare ilegala

3 iulie 2020 238

Buna ziua. Locuiesc într-un bloc de serie veche, la primul etaj. Sub geamul bucătăriei mereu se parchează cate un individ. Întrebarea mea este: la ce distanta de la peretele casei se poate de parcat? Va mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
cît șine de distanța în sensul unor condiții nocive, fum și alte deșeuri ale auto, vă puteți adresa la centrul de sănătate publică chișinău, posibil există la ei careva norme.

În alte cazu doar al parcării, nu sunt norme la acest capitol, în să puteți să va adresați la asociația coproprietarilor,... mai detaliat în lipsa acesteia, la pretură/primărie, or terenul urmînd a fi identificat ca proprietate municipală.

În ultim caz, ar fi vorba de instanța de judecată, prin care să solicitați limitarea accesului, iar după ce obțineți o așa hotărîre, să închideți accesul pentru auto.

6 iulie 2020