Distanta intre constructii pe terenuri invecinate

26 august 2023 3

Buna ziua. Am in curte un sopron mare si vecinul porneste o constructie chiar langa acesta. Care este distanta de la sopronul meu la care vecinul isi poate ridica contructia? Mersi anticipat.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Codul civil prevede:
Articolul 598. Distanţa pentru construcţii, lucrări şi plantaţii

(1) Orice construcție, lucrare sau plantație se poate face de către proprietarul terenului numai cu respectarea unei distanțe minime de 60 de cm față de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau regulamentul de urbanism, astfel... mai detaliat încît să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin.

Verificaţi regulamentul de urbanism al localităţii unde se află terenul dumneavoastră.

28 august 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, conform prevederilor Codului civil, distanța dintre construcție trebuie să fie de 60 de cm față de linia de hotar dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism.
Prin urmare, distanța dintre construcții poate fi cea stabilita de regulamentul urbanistic din localitatea unde locuiți sau... mai detaliat cea de 60 cm.
În cazul în care construcția care se construiește este în scopul de a întreține animale atunci este necesar să vă informați dacă localitatea are un Regulament privind întreținerea animalelor domestice, păsărilor și a familiei de albini. În cazul în care există un astfel de Regulament distanța dintre construcție va fi cea stabilită în Regulament.

28 august 2023
Mihai Gherbovei
  • Avocat

Salutare Vadim.
Tot ce au recomandat colegii este binevenit DAR care este statutul juridic la șopronul dvs.? este înregistrat la cadastru?
De la aceste răspunsuri urmează să meditați acțiunile pentru viitor a dvs cît și a vecinului.

Succese.

30 august 2023