Distanta intre hotar si constructie

27 noiembrie 2023 2

Buna ziua. "Articolul 598 Codul Civil al Republicii Moldova. Distanţa pentru construcţii, lucrări şi plantaţii
(1) Orice construcție, lucrare sau plantație se poate face de către proprietarul terenului numai cu respectarea unei distanțe minime de 60 de cm față de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin."
Cum se masoara distanta de la linia de hotar pana la constructie: pana la peretele constructiei sau orice alt punct al constructiei cel mai apropiat de linia de hotar, cum ar fi streasina constructiei?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Se măsoară exact de pe linia de hotar și până la construcție/casă, întrebarea dvs este logică deoarece legea lasă loc în acest sens iar pentru cineva poate fi principial dacă streașina încalcă această distanță prin urmare se poate insista respectarea minimă de 60 cm indiferent de obiect.

11 decembrie 2023