Divergente contributii individuale CNAS

25 iulie 2017 44

In cazul cand persoana a atins varsta de pensionare si s-a adresat la CNAS pentru calcularea pensiei s-a depistat o divergenta pentru un an de zile intre informatia referitor la contributiile individuale detinuta de CNAS si informatia eliberata de contabilitate si respectiv inscrisa in carnetul de munca. E vorba de un an in care se faceau inscrierile referitor la salariu in carnet. Sigur ca la CNAS cifrele sunt mai mici. Ca ex. in loc de 300 si ceva de lei salariul si contributiile respective, la CNAS - 100 si ceva si contributiile respective. CNAS-ul refuza sa faca rectificari, ce ar trebui de intreprins?
Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Refuzul CNAS poate fi atacat in instanta de judecata, in ordinea contenciosului administrativ, cu solicitarea ca instanta de judecata sa oblige CNAS sa faca rectificarile respective, cu probele de rigoare (inscrierile din carnetul de munca).

25 iulie 2017