Divort

18 noiembrie 2018 99

Sunt însărcinată cu cel de-al doilea copil, mai avem un copil minor. Poate soțul fara acordul meu sau prin judecată să obțină divorțul?

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna, art.170 alin. (1) lit. d) din Codul de Procedura Civila stabileste ca, judecatorul va restitui cererea de chemare in judecata daca: soţul a înaintat acţiunea de desfacere a căsătoriei fără consimţămîntul soţiei, în timpul sarcinii sau în primul an de la naşterea copilului.
Prin urmare, fara acordul dvs., sotul nu... mai detaliat va putea face nimic.

19 noiembrie 2018
  • Avocat

Buna ziua Veronica, posibilitatea sotului de a obtine divortul in lipsa acordului Dvs. este nula, deoarece art. 34 din Codul Familiei, prevede limitarea dreptului sotului de a cere desfacerea casatoriei. În lipsa acordului soţiei, soţul nu poate cere desfacerea căsătoriei în timpul gravidităţii acesteia şi timp de un... mai detaliat an după naşterea copilului dacă acesta s-a născut viu şi trăieşte.

20 noiembrie 2018